TAKSİM DÖNERCİSİNDE 3. NESİL

Taksim Dönercisi, 1934 yılından beri Taksim’e giden herkesin tanıdığı, mutlaka uğradığı ve sevdiği bir yemek mekanıdır. Taksim Dönercisi adıyla hizmet veren başka fastfood yerleri bulunmasına rağmen başka şubesi yoktur. 1934’de Girit eşrafından, mübadele ile İstanbul’a gelen Mustafa ÖZBÖREK ve yakın arkadaşı Mehmet KUŞAK tarafından TAKSİM BÖREKÇİSİ olarak açılmış ve yalnız kendi yaptıkları börek ve poğaça çeşitlerini satmaya başlamışlardır. Girit’ten İskenderiye’ye gidip börek ve pastacılık öğrendikten sonra Kahire’de börek pasta fırını açan Mustafa Özbörek, Soyadı Kanunu ile “ÖZBÖREK” soyadını almış, mübadele ileTürkiye’ye gelince önce İzmir’de, daha sonra İstanbul’da börekçi dükkanı açmıştır.

Sabahları süt ve poğaça, sonra börek çeşitleri servisiyle ünlenmiş Taksim Börekçisi’ni zamanla kurucu iki arkadaşın oğulları Ali Özerk ve Yusuf Kuşak devam ettirmişler, börek dışında lahmacun, et ve tavuk döner, hamburger ve tost çeşitlerini de menüye eklemişlerdir, adı TAKSİM DÖNERCİSİ olarak değiştirilmiştir.

Bugün 3.kuşak tarafından işletilen bu tarihi mekanda, artık börek ve poğaça kalmamış, ancak yine kendileri tarafından üretilen ıslak hamburger, tost çeşitleri, tavuk ve et döner müşterilere sunulmaktadır. Taksim’de İstiklal Caddesi girişi ile Sıraselviler girişinin başında zaman içinde yanyana döner hamburger dükkanları açılmış, bu konum yurtdışında bile haklı bir şöhrete ulaşmıştır. Burada ilk açılan yemek mekani olarak yıllardır aynı hizmet anlayışı, disiplini ve ilk günküşevkle 3. nesil 80 yıllık tecrübesini ve bilgisini kullanarak çalışmaktadır.

Kullanılan malzemelerin halk sağlığına uygunluğuna, kalitesine çok önem verilirken lezzetin unutulmaz olmasını hedeflemekteyiz.